כל מה שצריך לדעת כדי לקנות דומיין

פורסם 26 אפריל, 2010
שיתוף
whatsapp sharing button
facebook sharing button
linkedin sharing button
email sharing button
כל מה שצריך לדעת כדי לקנות דומיין
דני שקד, מומחה לשיווק באינטרנט
מאת דני שקד

לנושא בחירת דומיין חשיבות רבה, במאמר זה נסביר מהו דומיין, איך לקנות דומיין, נעמוד על סוגי הדומיינים השונים ונחשוף את מערכת השיקולים שיש צורך לקחת בחשבון כאשר אנו נמצאים לקראת בחירת רכישת דומיין.
דומיין=שם מתחם

מהו דומיין?

באותו אופן שאנשי הקשר בסלולארי שלנו מופיעים בשמם ולא רק לפי מספר הטלפון שלהם, כך גם בעולם האינטרנט שבו המחשבים והשרתים מרושתים יחדיו, לאתרי האינטרנט גם כן יש מעיין מספר, זהו ה IP של האתר. שיטת ה DNS (ראשי תיבות עבור Domain Name System) היא שיטה שבה מוצמד לכל כתובת IP של אתר מסוים שם שמורכב משלושה תווים לפחות, בעל סיומת מסוימת כגון com. או co.il (הסבר על סוגי סיומות) על מנת שיפשט את תהליך מציאת האתר. כל זאת מכיוון שלאנשים קל יותר לזכור מילים ושמות בעלי משמעות מאשר מספרים חסרי סדר, בדיוק כמו בדוגמה לגבי אנשי הקשר בסלולארי.

כעת משהבנו מהו דומיין, נתפנה לתהליך החשוב של בחירת שם דומיין. בחירת שם דומיין היא אחת מפעולות השיווק הראשונות שאנו עושים לעסק שלנו וזאת לעיתים אף לפני שהעסק קיים למעשה. אם מדובר בבחירת דומיין לאתר חדש או לעסק קיים, בחירת דומיין היא פעולה חשובה ולא פשוטה שניתן להמשילה בקלות, להענקת שם לתינוק חדש.

דגשים חשובים כשניגשים לקנות דומיין

 • כדאי לקנות דומיין שיתאר או ירמוז על מטרת העיסוק של החברה, מנועי החיפוש מייחסים חשיבות רבה לשם האתר לצורך דירוג האתרים במנועי החיפוש (רלוונטי יותר באנגלית).
 • להמחשה: אם עיקר פעילות העסק היא מכירת ספרים יהיה עדיף לבחור בשם דומיין כגון www.books.co.il מאשר בדומיין www.mizrahi.co.il על שם בעל העסק.
 • כדאי לקנות דומיין בעל שם קצר וקליט.
 • דומיין צריך לבדל את החברה עד כמה שניתן.
 • כאשר ניגשים לקנות דומיין כדאי שהשם שיהיה בעל משמעות, משמעות זו תקל על חיפוש אתרכם במנועי החיפוש, בעיקר כאשר יעבור זמן מה מהרגע בו שמע עליכם הלקוח הפוטנציאלי ועד שהתפנה לצורך חיפוש אתרכם במנועי החיפוש והאינטרנט.
 • מומלץ לקנות דומיין כמילה בעברית (לדוגמה: "שלום") באותיות לועזיות כגון: www.akuo.co.il מומלצת רק כאשר המילה שיוצאת באנגלית היא מובנת וברורה.

חשוב מאד שחברות או עסקים קיימים יקנו דומיין שקרוב ככל הניתן לשם החברה או שקשור לענף בו היא פועלת, ניתן גם לקנות דומיין דומה לשם החברה הקיים עם תוספת כזו או אחרת.
סיומות שונות לדומיינים:
בעולם באינטרנט, לכל סיומת דומיין יש משמעות מסוימת, משמעות זו אינה מוחלטת אלא רק נהוגה וככזאת אינה מבטיחה שאופי האתר הוא בהכרח בהתאם לסיומת.

סיומות הדומיינים השונות

 • com. זהו אתר מסחרי, לרוב בארה"ב.
 • net. לרוב מדובר באתרים מסחריים, חברות תקשורת או שירותי אינטרנט.
 • ##.co. אתר מסחרי, בדרך כלל מחוץ לארה"ב כאשר הסיומת שמופיעה לאחר ה co מסמלת את שם המדינה ממנה בא האתר.
 • לדוגמה: www.siteIT.co.il הוא אתר ישראלי.
 • דוגמא נוספת: www.ebay.co.uk הוא אתר בריטי.
 • Biz. לרוב מסמלת אתרים עסקיים או כלכליים.
 • Org. בדרך כלל ארגונים ועמותות שלא למטרת רווח.
 • info. אתרי חדשות ומידע.

עסק שפועל בשוק הבינלאומי, ייטב לו אם יבחר סיומת דומיין בינלאומית כגון: .com או .net. מנגד, עסק שעיקר פעילותו בישראל, יעשה בחוכמה אם יבחר לקנות דומיין עם סיומת ישראלית co.il., מעבר לכך שגולש ישראלי יעדיף אתר שיש סיכוי טוב יותר שהוא בעברית ושמקורו בארץ, גם מבחינת קידום האתר במנועי החיפוש, קניית דומיין בעל סיומת ישראלית תתרום רבות לקידום האתר בישראל, בהנחה שמרבית החיפושים נעשים מהארץ והשוק בו העסק פועל הוא השוק המקומי.

לסיכום, כאשר באים לקנות דומיין יש להשקיע מחשבה רבה כיוון שפעולה זו חשובה ובעלת השפעה ישירה על קידום האתר בעתיד.דומיין טוב הוא דומיין קליט וקל לזיכרון שכאשר לקוח פוטנציאלי שומע אותו, הוא מסוגל להבין מיד במה עוסקת החברה וגם יסקרן אותו להגיע לאתרכם.

Scroll to top caret
×

שיחת ווטסאפ