UI וחשיבות ממשק משתמש באינטרנט

פורסם 5 אפריל, 2009
שיתוף
whatsapp sharing button
facebook sharing button
linkedin sharing button
email sharing button
UI וחשיבות ממשק משתמש באינטרנט
דני שקד, מומחה לשיווק באינטרנט
מאת דני שקד

ממשק משתמש (באנגלית: User Interface) מתייחס למעשה לאלמנטים שמרכיבים את חווית הגלישה באינטרנט. המושג ממשק משתמש כולל בתוכו את הניווט באתר, מיקום הכפתורים, אופן פריסת הידע, בחירת הצבעים באתר ועוד. למעשה יש לקחת בחשבון את נושא ממשק המשתמש בתכנון וביצוע כמעט כל אלמנט שירכיב את אתרכם.

בעולם האינטרנט ישנם דברים מעטים החשובים יותר מ- "שמישות", זאת מכיוון שהאינטרנט הוא עולם אינטראקטיבי, פלטפורמה שמעודדת תגובה מצד המשתמשים ואלו קובעים כל פעם מחדש כיצד יעשו שימוש בפלטפורמה זו.
לכן, יש להשקיע מאמצים בשיפור חווית הגלישה של המשתמשים ככול היותר, יש לדאוג לניווט פשוט ככל הניתן, ויש לאפשר לגולשים לזרום דרך המידע שבאתרנו על ידי מיקום כפתורי הפעולות באופן הגיוני ועוד.

ממשק משתמש בסביבת האינטרנט

בבניית אתר אינטרנט, המטרה היא לא ליצור פרסומת או מצגת שקפים, המטרה היא ליצור אתר אינטרנט למטרות מסחריות, מכירת שירות או מוצר.
לכן, חשוב לאפשר ניווט מכל עמוד באתר, זאת מכיוון שקישורים רבים לאתר שלכם יקושרו לדפים פנימיים ולא בהכרח לדף הבית וכל גולש עלול להתחיל את הגלישה באתרכם בעמוד שונה מאשר זה שהתכוונתם שיקדם את פניו.

הגולשים לא תמיד ילכו בדרך שתכוונו אותם או יעשו את מה שאתם מצפים מהם לעשות, זכרו זאת ותנו להם כלים לנגישות קלה לכל עמוד שיחפצו, כלים כמו מפת אתר מסודרת ומיקום תפריט ניווט בתחתית עמודי האתר.

ממשק משתמש ומיקוד נכון במשתמשים

המפתח לממשק משתמש מצליח ובשלב מאוחר יותר גם לאתר אינטרנט מצליח היא הבנת הגולשים שלכם. עליכם לחשוב כמוהם, הגולשים רוצים למצוא את מה שהם צריכים, הם רוצים לקנות מוצר בדרך קלה ומיד לחזור לחיים שלהם (עבודה, משפחה, חדשות), הם רוצים למצוא מידע מדויק שיעזור להם וזהו.
אם תעשו להם חיים קלים ופשוטים הם יחזרו וישתמשו בשירותכם שוב ושוב, אם תעשו להם חיים קשים, תוכלו לסמוך על כך שהם לא יחזרו לבקר באתרכם שוב.

אף אחד לא יחכה לכם

אין דבר מציק יותר מאתר שעולה באיטיות או שאתר מכריח אתכם לחכות לטעינת סרטון פלאש שלא בקשתם לראות. עליכם לשקול בקפידה כל אלמנט מהאתר שלכם ולקחת בחשבון את ההשפעה שתהיה לו על זמן טעינת האתר, כל אלמנט שכזה צריך להימדד יותר מבחינת הפונקציונליות שלו ופחות מבחינת אפקט ה"וואו".

ממשק משתמש – תחשבו פשוט

ממשק משתמש צריך להיות מובן ושמיש מהרגע הראשון, בנושא זה אנו ממליצים להימנע מהפתעות, מקמו תפריטי ניווט וכפתורים חשובים במקומות שהגולשים יצפו למצוא אותם, שמרנות היא תכונה חשובה בתכנון ממשק משתמש. אל תשתמשו בתפריטי פלאש קופצניים וצבעוניים שסתם יקשו על הגולשים ויעשו יותר נזק מתועלת.

אם אכן תחפצו באלמנטים של פלאש, כדאי לעשות בהם שימוש חכם ומדויק כך שלא יסרבלו את תנועת הגולשים, בשימוש נכון, פלאש יכול לחולל פלאים ולהשאיר רושם מצוין בקרב הגולשים שלכם.

אתר האינטרנט שלכם משקף את העסק שלכם בעיני הגולשים מהשנייה הראשונה, החל מהרושם שלהם מהעיצוב הראשוני שלו, מהירות הטעינה והפונקציונליות שלו, כל זאת עוד לפני שסיימו לקרוא פסקה בודדת.

חשיבות ממשק המשתמש באינטרנט הינה גבוהה מאד ואין להמעיט בערכה. ממשק משתמש חכם יעזור לכם להעביר רושם מקצועי, לשדר אמינות ולאפשר לכם בסופו של דבר למכור את המוצר או השירות שלכם טוב יותר.

אלו הן העקרונות החשובים ביותר בתכנון וביצוע ממשק משתמש נכון, עקרונות אלה יכוונו אתכם בכיוון הנכון אך אתם מכירים את הלקוחות שלכם באופן הטוב ביותר (או כדאי תכירו אותם טוב) ולכן עליכם לדעת כיצד להתאים להם את ממשק המשתמש הנכון ביותר ברמה הנקודתית.

Scroll to top caret
×

שיחת ווטסאפ