מילון מונחים – בניית אתרים

פורסם 14 מרץ, 2009
שיתוף
whatsapp sharing button
facebook sharing button
linkedin sharing button
email sharing button
מילון מונחים – בניית אתרים
דני שקד, מומחה לשיווק באינטרנט
מאת דני שקד

עולם האינטרנט מורכב ממספר תחומים כגון: בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים ועוד. בכל אחד מתחומים אלה, מושגים ומונחים רבים. חשוב מאד שנכיר את המושגים העיקריים והמינוח בסביבה זו, סביבת האינטרנט היא סביבה מורכבת ומעניינת, אך כעיקרון פשוטה להבנה, בהנחה שנכיר את המושגים הבאים:
דומיין, דפדפן אינטרנט, ממשק משתמש, מערכת ניהול תוכן, קידום אתרים, מנועי חיפוש, אחסון אתרים, פלאש, רזולוציית מסך, בלוג, HTML, בסיס נתונים ועוד.

מונחים מעולם האינטרנט

דומיין שם מתחם

שיטת ה (DNS (Domain Name System היא שיטה שבה מוצמד לכל כתובת IP של אתר מסוים שם בעל לפחות 3 תווים, זהו למעשה הדומיין, על הדומיין להיות בעל סיומת מסוימת כגון .com או co.il (הסבר על סיומות) על מנת שיפשט את תהליך מציאת האתר.
כל זאת מכיוון שלאנשים קל יותר לזכור מילים ושמות בעלי משמעות מאשר מספרים חסרי סדר.

דפדפן אינטרנט

תוכנה המאפשרת לנו לראות מידע שנמצע על רשת האינטרנט.בכל פעם שאנו "פותחים את האינטרנט" אנו למעשה מפעילים את הדפדפן שבחרנו. כיום קיימים מספר דפדפנים עיקריים: Internet Explorer, Firefox, chrome, Safari ועוד.
כל דפדפן קורא את דפי האינטרנט שבאתר מסוים בצורה מעט שונה, על כן, יש לבנות את האתר החל משלב הבנייה הראשון, כך שיוצג באופן אחיד ויתאים לגלישה בכל הדפדפנים העיקריים.

ממשק משתמש (UI)

חשוב שאתר האינטרנט שלכם יהיה ברור למשתמשים וקל לניווט והתמצאות. אתר מסובך ולא ידידותי, מבטיח בריחת גולשים מאתרכם לאחר שניות ספורות.
באומרנו ממשק משתמש, אנו מתכוונים לאתר כולו כמכלול, החל מבחירת הצבעים באתר, דרך תפריטי הניווט שדרכם ניתן להגיע למידע שאתם מציעים באתם וכלה בגודל וצורת הפונטים שבהם תבחר להשתמש.

מערכת ניהול תוכן (CMS) (באנגלית: ,CMS ראשי תיבות עבור Content management system)

מערכת ניהול תוכן הינה נקודת הממשק של בעל אתר עם תוכן האתר ועיצובו. זוהי פלטפורמה שדרכה נערוך וננהל את אתרכם החדש החל מהוספת תוכן ומאמרים דרך שינוי והוספת תמונות וגרפיקה וכלה בשינוי פריסת האתר.

קידום אתרים

קידום אתרים אורגני מכיל את מכלול הפעולות שאנו עושים על מנת ש"האתר המקודם", יופיע במיקום כמה שיותר גבוה כאשר גולש מקיש את מילות המפתח הרלוונטיות לאתר במנועי החיפוש. זאת נעשה על מנת שכמה שיותר גולשים או לקוחות פוטנציאלים יגיעו בקלות לאתרינו.

מנועי חיפוש

אלו הם אתרים שמאפשרים חיפוש מידע באינטרנט באמצעות שימוש במילות מפתח . מנועי החיפוש יערכו חישובים מסובכים, יעריכו וידרגו עבורנו (תוך פחות משניה) את תוצאות החיפוש והאתרים שנמצאו על ידם כמתאימים ביותר למילות המפתח שבהן בחרנו להשתמש. מנועי החיפוש המוכרים ביותר הם: google, bing, Yahoo.

אחסון אתרים (Hosting)

אתר אינטרנט מורכב ממספר אלמנטים, אתר מורכב בין היתר מסוגים שונים של קבצים, מדובר בקבצים פנימיים כגון קבצי שפות התכנות מהן מורכב האתר, קבצי טקסט (תוכן האתר), קבצי גרפיקה, תמונות ועוד. יש לאחסן את כל אלו במחשב שנקרא שרת. כאשר גולש נכנס לאתרינו, למעשה, הוא ניגש לקבצים הללו בשרת שבו מאוחסן האתר.

פלאש (FLASH)

פלאש הינה פלטפורמה בפיתוח חברת Adobe ליצירת אנימציה ותנועה ממוחשבות. ניתן לעשות שימוש בפלאש בסביבת האינטרנט בצורת שילוב אלמנטים בודדים בתוך אתר אינטרנט, או בבנייה כוללת של האתר בטכנולוגיה זו. כעיקרון, אתרים שמורכבים במלואם מפלאש הינם בעיתיים מאד מבחינת קידום אתרים.

רזולוציית מסך

לכל אחד מאיתנו מסך מחשב שונה, הן מבחינת גודל המסך (באינצ'ים) והן מבחינת יחס הצפייה (מסך רגיל או רחב), גיוון זה בשימוש במסכי מחשב מביא לכך שלמעשה, כל גולש רואה את אותו אתר האינטרנט בצורה שונה.
אלו הם נתונים נזילים, אך ממחקרים שנעשו, הגיעו למסקנה ש 1024X768 רזולוציה גבוהה יחסית, נפוצה בקרב 60% מהגולשים, 800X600 הינה רזולוציה נמוכה יחסית והיא בשימוש של כ 15% מהגולשים, שאר הגולשים משתמשים ברזולוציות גבוהות יותר. גלישה באתר בעייתי מבחינת רזולוציה הינה לא נוחה בלשון מעטה ולכן נשאף להתאים את האתר לקהל היעד.

בלוג (Blog, קיצור של Web Log)

זהו מעיין יומן אינטרנטי, שאדם או חברה רושמים בו כתבות או מאמרים קצרים. בדרך כלל, בנושא או תחום מסוים. כל מאמר או כתבה חדשה ימוקמו לראש הבלוג וניתן לגלול למטה על מנת לקרוא את הכתבות הישנות יותר.

Hyper Text Markup Language) HTML)

היא שפת תכנות בסביבת האינטרנט, המשמשת ליצירת ועיצוב עמודי אינטרנט, HTML היא כיום תקן ברשת האינטרנט, וחוקיה מוגדרים על ידי ארגון תקינת האינטרנט הבינלאומי, ה W3C.

בסיס נתונים (Database)

כשמו כן הוא, זהו אמצעי המאפשר אחסון מסודר של נתונים, בד"כ על גבי השרת בו מאוחסן האתר עצמו. בסיס הנתונים מאפשר לנו לאחסן מידע כך שנוכל להשתמש בו על פי דרישתנו, למיין אותו באמצעות טבלאות, לחפש בו וכדומה.

Scroll to top caret
×

שיחת ווטסאפ